Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Siemiatycze

Prasóweczki

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa buduje się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy robi na okresie emocjonalnym, inny na poziomie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie procesy są rodzajem reakcji obronnej, próbą znaczenia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i ograniczonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe Lipsk

W wypadku osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na uzyskanie pewności siebie i doświadczenie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoko mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek pracownik posiada różnego typu technologiami i metodami idącymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji dopasowuje się w terminie pierwszych lat jedzenia natomiast stanowi nieodłącznie powiązana z sytuacją styczności z kobietami odpowiedzialnymi, czyli najczęściej rodzicami. Od stylu i skale tych wczesnych więzi w wydatnym stopniu zależy zakres, w jakim potrafimy regulować własne emocje. Niezależnie od tego, jaka była rzeczywista przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich niedostatek sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Lipsk

– Właściwa regulacja emocji polega na umiejętności ich wyrażania, opowiadania o nich i świadomego przeżywania – wyjaśnia terapeuta z swego ośrodka odwykowego “Moje Działanie”. – Osoba, która zdaje sobie przygodę z tego, co czuje, istnieje w stopniu zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i skorzystać po takie metody rozładowania emocji, jak aktywność fizyczna czy spotkanie i dyskusja z naszymi znajomymi. W wypadku osoby uzależnionej dobrym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z jakim osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, wprawdzie nie mieszka ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy wracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi ponownie narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, by nie cierpieć i cierpi z względu picia, więc… pije, by nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w słynnym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, potrzebując mu poradzić.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu.

Alkohol, jaki zamierza być lekarstwie na złe emocje, w określonym momencie sam zatrzymuje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie psychiczne i wynoszą je nieznośnym. Punkty w produkcji, kłopoty finansowe, pogorszenie styczności z linią oraz przyjaciółmi czy kolizje z założeniem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Bycie osoby uzależnionej obraca się w koszmar, w jakim samymi momentami pomoce w mieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując pomoce w cierpieniu osoba uzależniona sprowadza na siebie coraz większe cierpienia – szukając rozwiązania problemu, pozostaje w jeszcze większe problemy.

Odtrucia alkoholowe Lipsk

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu połączone jest z mieniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na samego siebie oraz słabą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji połączonych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najważniejsze jest zaprzeczenie, że uważa się problem z alkoholem. Osoba uzależniona za wszelką cenę mama się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeśli nawet przyznaje, że pociąga za bardzo, to powodów szuka poza sobą: że to istnieć brak skojarzenia ze perspektywy najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, otwarcia się – każdy wzgląd jest interesujący. Wchodzi do tak poważnego zaburzenia procesów poznawczych, że mnóstwo kobiet uzależnionych zaczyna myśleć we polskie kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje ważne z otoczenia.

Osoby bliskie, w ostatnim wyjątkowo partnerzy osób uzależnionych, zaczynają przebywać w ciągu tworzenia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć powiązanego z nim wstydu i upokorzenia, zapewniają mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie podejścia potrafią być powodem procesu bycia we współuzależnienie. Drinku z celów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że ważna uzależnionemu partnerowi pomóc ukrywając jego chorobę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Lipsk

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten proces porównywany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji połączonych z doświadczeniem swej wartości. Jeżeli jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, duża i skuteczna kierować naszym mieszkaniem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie zmniejsza się (“ja” upadłe). Dobrym środkiem na złagodzenie cierpienia umieszcza się alkohol, który powoduje stworzyć złudzenie panowania nad swym życiem. Naprzemienne bycie stanu pasji i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W postaci kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością zatrzymuje się alkohol, który przejmuje pełną kontrolę nad byciem osoby uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Lipsk

Jak wyjść z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie uzupełniają się i utrzymują do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego koła i przestać koić cierpienie alkoholem, który daje coraz większe bycie. Jednak doświadczenie w trzeźwości wymaga wielkiej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Związanie jest chorobą, jakiej nie odda się wyleczyć, ale ważna ją zakończyć abstynencją i działać terapią alkoholową. Cel, którym jest powstanie nowego mieszkania bez alkoholu, można kupić dzięki specjalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby wyjścia z uzależnienia bez wsparcia w budowy terapii zazwyczaj rzucają się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Lipsk

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o